Szef KBW o przygotowaniach do wyborów na posiedzeniu Komisji Wspólnej

We wtorek (17 lipca) odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od czasu objęcia stanowiska Szef KBW Magdalena Pietrzak uczestniczy w każdym posiedzeniu Komisji.

- KWRiST to forum, gdzie spotykają się przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego. Doceniając rolę samorządów, co miesiąc z własnej inicjatywy przedstawiam im aktualny stan przygotowań do jesiennych wyborów. Samorządy mają wówczas możliwość zgłoszenia swoich uwag czy postulatów, a także uzyskać wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Bezpośrednie spotkanie jest najlepszą formą dialogu – mówi minister Magdalena Pietrzak.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Szef KBW Magdalena Pietrzak przedstawiła informację na temat przygotowań do przeprowadzenia wyborów samorządowych jesienią br.

Porozumienia wyborcze z gminami

Szef KBW odniosła się m.in. do porozumień w sprawie urzędników wyborczych.

- Jeśli chodzi o porozumienia, zdarzają się – i to dosyć często - mimo wszystko jeszcze gminy, które nie do końca właściwie interpretują przepisy dotyczące konieczności podpisania porozumień z gminami na obsługę urzędników – mówiła podczas posiedzenia Komisji Wspólnej minister Magdalena Pietrzak.

Jak zauważyła Szef KBW, niektóre gminy błędnie wskazują, że w porozumieniu powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące podziału zadań pomiędzy urzędnikami a samorządami albo w ogóle być określone zadania, które samorządy powinny realizować, a także procedury z tym związane.

- Upoważnienie ustawowe do podpisania tego porozumienia absolutnie nie przewiduje takiej możliwości, żeby w tych porozumieniach tego typu informacje były zawarte, ponieważ nie należy to do zadań ani Szefa Krajowego Biura Wyborczego, ani gmin, tylko do Państwowej Komisji Wyborczej – podkreśliła minister Magdalena Pietrzak.

Jak zapowiedziała Szef KBW, to PKW będzie określała w swoich uchwałach szczegółowy podział zadań i procedury związane z przygotowaniem i przeprowadzaniem wyborów.

Szef KBW zaznaczyła, że nie jest w stanie negocjować z każdym wójtem, burmistrzem czy prezydentem w kraju z osobna.

- Cały czas wykazuję ze swojej strony wolę współpracy i będę to cały czas podkreślać, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. Liczę na współpracę z Państwa strony – zaznaczyła.

Minister Magdalena Pietrzak poinformowała, że jeśli będą takie gminy, które nie zdecydują się na podpisanie porozumienia, to nie będzie to konieczne, gdyż zostaną zmienione przepisy i obowiązek ustawowy podpisania tych porozumień, który miał dotąd Szef KBW, stanie się teraz alternatywą.

- Jeśli któraś z gmin nie zechce takiego porozumienia podpisać, będzie po prostu wykonywała te zadania jako zadania zlecone bez porozumienia, czyli nie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, tylko po prostu wykonywania obowiązku ustawowego – powiedziała Szef KBW.

Ważna rola dyrektorów delegatur KBW

Wiceburmistrz Miasta i Gminy Chojna, prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski ocenił, że dużą rolę w przypadku zawierania porozumień wyborczych odgrywają dyrektorzy delegatur KBW. Jeżeli potrafią przekonać samorządowców, co do istoty tego porozumienia, to najczęściej są one podpisywane.

Pieniądze dla samorządów już w lipcu

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej minister Magdalena Pietrzak poinformowała też, że przeanalizowała przepisy dotyczące finansowania zadań wyborczych i podjęła decyzję o przekazaniu pieniędzy na ich realizację jeszcze w lipcu.

- Ponieważ przepisy dopuszczają taką możliwość, żeby te środki państwu przekazać wcześniej, podjęłam decyzję, że otrzymacie dotację jeszcze w lipcu – zaznaczyła Szef KBW.

Szef Krajowego Biura Wyborczego wskazała, że dotychczas samorządy otrzymywały pieniądze dopiero po zarządzeniu wyborów.  Tym razem środki zostaną przekazane wcześniej, aby samorządy mogły zrealizować zadania, które należy podjąć jeszcze przed zarządzeniem wyborów.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Minister Magdalena Pietrzak przypomniała też, że w piątek wejdą w życie przepisy nowelizujące Kodeks wyborczy. Nowelizacja, oprócz fakultatywności porozumień zawieranych z gminami, zakłada m.in. skrócenie procedury sądowoadministracyjnej  w sprawach skarg na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej dotyczących podziału na okręgi wyborcze, zniesienie obowiązku transmisji z lokalu wyborczego czy rozszerzenie kręgu osób, które mogą pełnić funkcję urzędnika wyborczego.

Szef Krajowego Biura Wyborczego poinformowała też samorządowców o stanie prac nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, związaną z wyborami do Parlamentu Europejskiego, procedowaną obecnie przez Sejm RP. 

  • Minister Magdalena Pietrzak podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - fot. A. Mitura

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    18-07-2018 15:09

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka

  • zobacz cały rejestr

  • Data modyfikacji

    18-07-2018 16:02

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka

  • Data modyfikacji

    18-07-2018 16:03

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka

  • Data modyfikacji

    18-07-2018 16:04

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka

  • Data modyfikacji

    20-07-2018 16:30

    Wprowadził:

    Wojciech Sebastian Dąbrówka